Érdekességek
Kezdőlap > Machine > Coding marking labelling > Digitális fólia felülnyomtatás
Coding marking labellingMachineVezér

Digitális fólia felülnyomtatás

Évtizedekkel ezelőtt a különféle cukorkás vagy egyéb zacskós kiszerelésű termékeken egy eléggé elmosódott, szépnek nem igazán mondható karaktersorozat jelölte a minőségmegőrzés idejét.

Feltett kérdéseinkre, Bányai Attila, – a témában több évtizede vezető szerepet betöltő -, AMSY Jelöléstechnika Kft. értékesítési vezetője válaszol.

Napjainkban a csomagolófóliák digitális felülnyomtatása a korszerű megoldás a jelöléstechnikai igényekre. 300 dpi-s felbontás, egyszerű kezelés, rugalmasan alakítható felirat és felhasználó barát kezelőfelület jellemzi a korszerű készülékeket. A legújabb készülékek a jelölés minőségét is képesek ellenőrizni, így biztosítva a folyamatos, kiváló minőségű nyomatot.

A digitalizáció ezek szerint ezt a fajta jelölésmódot is utolérte az utóbbi években. Milyen információkat lehet így megjeleníttetni a csomagolásokon?

“Hagyományos karakteres változó információkat: dátumot, lejárati időt, LOT számot, műszakkódot, hónap kódot, termék nevét, jellemzőit, összetételét. Különféle vonalkódokat, két dimenziós Datamatrix vagy QR kódot, illetve egyéb grafikai elemeket, logókat.”

Ma már ezek szerint nemcsak a lejárati dátum, de akár a termelőgép azonosítója, vagy az élelmiszerekhez használatos alapanyagok LOT száma is a jelölés tárgyát képezheti. Találkozunk olyan csomagolásokkal is, ahol a termékre jellemző adatokat, –pl. termékösszetevőt– is ilyen készülékekkel nyomtatják. Miért lehet ez érdekes a felhasználók számára?

“Ezzel a technológiával kiváltható a nyomdában előnyomtatott, adott termékre jellemző szövegrész, így nagyobb rugalmasság biztosítható a csomagolás során: különféle rendeltetésű csomagolások, ugyanazzal a grafikával készülhetnek el, miközben a változó információkat a digitális fólianyomtatóval viszik fel a csomagoló anyagra. Így a nyomdától nagy tételben rendelhet a gyártó azonos nyomatú csomagolóanyagot, jelentősen csökkentve ezzel raktározási költségeit.”

Milyen csomagológépeken lehet használni ezeket a berendezéseket?

“Mind vízszintes tömlős (Flowpack), mind függőleges tömlős (VFFS) csomagológépeken használhatók, valamint tálcás és mélyhúzó csomagológépeken is.”

Ha a VFFS vagy Flowpack jellegű csomagológépeknél lehet használni, akkor hogyan tudja kezelni a készülék azt, hogy léteznek szakaszos működésű csomagológépek is, ahol a fólia nem folyamatosan mozog, hanem néha megáll?

“Igen, néha megáll, de a csomagolás periódusának továbbra is megvan a fóliahúzási szakasza, ahol lehet folyamatos üzemmódban nyomtatni.
Mindezek mellett a fólianyomtató alkalmas a fólia álló helyzetében történő nyomtatásra is. A nyomtatófej alatt átvezetett csomagolófólia ebben a konfigurációban egy gumírozott lemezre fekszik fel, és a nyomtatás során a nyomtatófej ezen ellennyomó lapon halad végig. Ebben az esetben a nyomtatás hossza fizikailag korlátozott, a készülékház kialakításától függ.”

Milyen iparágak a főbb felhasználói ennek a digitális fólianyomtatási technikának?

“Alapvetően az élelmiszeripar a fő piaci szegmens, ahol ezeket a készüléket használják. Napjainkban azonban egyre több helyen használnak tasakos csomagolást különféle alkatrészek, darabáruk, egészségügyi termékek csomagolására is.”

A gyártó üzemekben található gépekre utólag is beépíthetők ezek a technológiák? Milyen eszközök, alkatrészek szükségesek ehhez?

“A digitális fólia felülnyomtatók utólag is telepíthetők, kiválthatók vele hagyományos fémkarakteres, klisés jelölők, illetve akár tintasugaras feliratozók is. A csere ésszerűségét minden esetben gazdaságossági számításokkal is alátámasztjuk. A telepítéshez szükség van a készülék tartókeretére, amelyet megfelelő pozícióban kell rögzíteni a csomagológépen. A keret helyét meghatározza, hogy hol tudunk optimálisan hozzáférni a fóliához. A nyomtatóegység alapvetően egy indítójelet és egy sebességjelet vár (az utóbbit csak folyamatos üzemű nyomtatás esetén). Egyre gyakoribb igény a készülékek számítógépes hálózatba történő kötése a távoli hozzáférés érdekében. Ez a korszerű nyomtatóknál alapszolgáltatás.”

Gyakori az, hogy ezen csomagolóanyagok szőnyegnyomtatással készülnek, fotocella jel nem található rajtuk. Hogyan tud kommunikálni a fólianyomtató gép a csomagológéppel?

“Ilyen esetekben a nyomtatásindító fotocellával vagy közelítéskapcsolóval a csomagológép valamelyik periodikusan mozgó alkatrészének mozgását figyeljük, de leggyakrabban a csomagológép képes a megfelelő indítójelet közvetlenül is biztosítani a fólianyomtatónak.”

Ha már digitális technikáról van szó, nyilván érdekes lehet a nyomtatni kívánt szövegek, karakterek tárolása, azok kiválasztásának lehetősége.

“A korszerű fólianyomtatók vezérlését beépített számítógép végzi, amely a memóriájában tárolja az előre megszerkesztett nyomatokat. A felhasználói felület általában nagyméretű színes érintőképernyő. A grafikus, ikonvezérelt, felhasználóbarát szoftver jelentősen megkönnyíti a kezelést. Ezen a kezelőfelületen az operátor választja ki a kívánt nyomatot, igény esetén változó adatokat is beírhat.”

Hogyan lehet a különböző termékekhez párosuló, adott esetben különböző időtartamú minőség-megőrzési dátum automatikussá tételét megoldani?

“Az előre megszerkesztett nyomatok automatikusan frissülő mezőket tartalmazhatnak: pl. a megadott gyártási naphoz képest hány napos legyen a lejárati idő. Más-más nyomathoz más-más lejárati idő adható meg.”

A bevezetőben beszéltünk arról, hogy a termékekre jellemző paramétereket is lehet nyomtatni ezekkel a készülékekkel. Ilyen paraméter, termékjellemző lehet a vonalkód is?

“Igen, a leggyakoribb vonalkód típusok mellett (pl. EAN-13, GS1-128, ITF, Code 39) a kétdimenziós Datamatrix és QR kód is nyomtatható.”

Ezen berendezések hasonlóan a címkenyomtatókhoz, festékszalagot használnak a kívánt adatok nyomtatásához. Milyen felületekre, milyen anyagokra, milyen speciális igényeknek megfelelően lehet festékszalagot választani?

“Az itt említett csomagológépek mindegyikén valamilyen műanyag alapú fólia a csomagolóanyag. A műanyagok összetételüknek megfelelően természetesen különböző mértékben nyomtathatóak. Tapasztalatainkra alapozva nagy biztonsággal választható ki a megfelelő festékszalag. Ezeket azonban mindenképpen tesztelni kell a megfelelő nyomtatási minőség eléréséhez. A festékszalag választást befolyásolják még a csomagolást követő technológiai és szállítási hatások. Mindezeket figyelembe véve választhatunk hő- vagy vegyszerálló, illetve a mechanikai igénybevételnek (esetleg ezek kombinációinak) ellenálló festékszalagot. Számítanunk kell ugyanakkor arra, hogy ezek a szempontok befolyásolják az árat.”

Milyen speciális szaktudás kell ezen készülékek használatához, programozásához? Az AMSY Jelöléstechnika munkatársai hogyan tudnak ebben segíteni?

AMSY Jelöléstechnika Kft. – Fókuszban az ügyfeleink. Az amerikai VIDEOJET Technologies Inc. termékeinek kizárólagos magyarországi forgalmazója az AMSY Jelöléstechnika Kft. Munkatársaink több mint 25 éve szakértő partnerként segítik ügyfeleinket – mára több mint 800 vállalkozást – a legmagasabb elvárásoknak is megfelelő jelöléstechnika kialakításban és alkalmazásában. A szakértő, ügyféligény-alapú tervezés és értékesítés mellett kiemelkedő figyelmet fordítunk az ezeket követő folyamatokra is. Magyarországon egyedülálló módon közel 20 ügyfélszolgálati- és szervizmunkatársunk foglalkozik vevőink magas szintű támogatásával. Országos szervizhálózatunk lehetővé teszi, hogy rugalmasan reagáljunk az ügyfeleinknél felmerülő karbantartási és javítási igényekre.

“Az AMSY Jelöléstechnika Kft. által forgalmazott Videojet digitális fólia felülnyomtatókhoz a legteljesebb támogatást tudjuk biztosítani. Az általunk üzembehelyezett készülékek használatáról és karbantartásáról oktatást tartunk a kezelőknek és üzemi karbantartóknak. Így biztosíthatjuk a folyamatosan fenntartható, megbízható üzemvitelt.”

Mindig meg szoktuk kérdezni, hogy ezek a technikák, –nyilván konkrétumok nélkül–, nagyságrendileg milyen nagyságrendű beruházást jelentenek a felhasználók számára? Mit tudnak mondani az üzemeltetési költségekről? Vannak-e speciális finanszírozási lehetőségek, amit tudnak kínálni?

“A beruházás nagyságrendje jellemzően 4.000-10.000 Euró értékek közé esik. Üzemeltetési költségek közül a festékszalag felhasználás a legjelentősebb, mely arányos a nyomat méretével. Készülékeink a piacon egyedülálló festékszalag-takarékossági lehetőségekkel rendelkeznek. Készülékeink pályázhatóak is.”

Végezetül milyen szempontok azok, amiket figyelembe véve ajánlani tudják ezeket a készülékeket? Továbbá milyen támogatást tudnak adni ehhez az AMSY Jelöléstechnika Kft. részéről?

“A Videojet a világ legnagyobb jelöléstechnikai készülékgyártója. A kínálatában található Videojet Dataflex 6330/6530 típusok a legkorszerűbb digitális fólia felülnyomtatónak számítanak. A beépített intelligens iAssure™ technológia magas szintű kódbiztonságot nyújt ügyfeleinknek, lehetővé teszi a selejt és az újrajelölés csökkentését. A technológia valós időben végzi a nyomatok ellenőrzését, lényegesen gyorsabban szűri ki a gyakran előforduló nyomtatási hibákat, mint a manuális ellenőrzés. Az AMSY Jelöléstechnika Kft., mint a Videojet magyarországi hivatalos forgalmazója teljes körű támogatást biztosít az általunk forgalmazott készülékekhez.”

 

(PACKRADAR)

2018.05.15