Ez a szokatlan lelet első ízben nyújt támpontot ahhoz, hogy mi történik hosszabb távon a tenger fenekén lerakódó műanyaghulladékkal. Az pedig nagyon nem jó dolog.
A vízben eltöltött több mint két évtized után is vadonatújnak hat egy műanyag túrósdoboz és egy műanyag szemeteszacskó, amelyet német kutatók találtak 4000 méter mélyen a tengerfenekén.
For 20 years this curd box had been lying in the deep sea before it was picked up by the ROV KIEL 6000 in 2015. Analyses showed neither fragmentation nor degradation. The corresponding study was published today @SciReports https://t.co/DFJgDqmahM @MarineMicrobio @kieluni pic.twitter.com/zfx1o4VRcQ
— GEOMAR_en (@GEOMAR_en) June 11, 2020
– állapította meg Stefan Krause biokémikus, a kieli Geomar Helmholtz Óceánkutató Központ munkatársa egy tanulmányban.
A több mint 4000 méter mély tengerfenéken leülepedő műanyagszemét hosszú távú sorsáról eddig alig volt adat, mert a talált műanyagdarabok gyártási idejét ritkán sikerül megállapítani. A túrósdoboz és a szemeteszacskó esetében a véletlen és némi detektívmunka segített: a zacskó egy kólásdobozt tartalmazott, amely egy limitált kiadású Coca Cola volt az 1988-as Davis Kupa alkalmából. A német gyártmányú műanyag túrósdobozon pedig ötjegyű postai irányítószám szerepelt, amely csak 1990 óta létezik, emellett a túró gyártóját 1999-ben felvásárolták, vagyis a márka ekkortól eltűnt a boltok polcairól.
A szemetet valószínűleg 1989 és 1996 között hagyták maguk után német kutatók, akik mangánrögöket kerestek a Csendes-óceán mélyén Peru partjaitól 800 kilométerre. A műanyagokra egy újabb, 2015-ös terepszemle alkalmával bukkantak, a szemetet egy mélytengeri robot segítségével gyűjtötték be.
Az évtizedeket a tengerben töltő műanyagokon a kutatóknak feltűnt, hogy a csomagolóanyagokon másféle mikrobaközösség telepedett meg, mint a környező tengerfenéken. Ezek is mind megtalálhatók a tengerfenéken, de egy nagyobb műanyaghalom szemlátomást megváltoztathatja a mikrobák arányait egy-egy közösségen belül. Stefan Krause szerint ez az jelenti, hogy
(Forrás: player.hu; GEOMAR, MTI, fotó: Matthias Haeckel/GEOMAR) 2020.06.15