Minden percben egymillió műanyagpalackot vásárolunk világszerte, és ez a szám 2021-re 20 százalékkal fog megugrani, ezzel olyan környezeti válságot eredményezve, mint amit az éghajlatváltozás okozott – áll a Guardian cikkében.
Hihetetlen számok
Az új számok azt mutatják, hogy az évtized végére a műanyag palackok használata meghaladja majd a félbilliót.
A kereslet, ami körülbelül 20 ezer palack másodpercenként, a palackozott víz látszólag kielégíthetetlen vágyához, valamint a nyugati, urbanizált világ „fog és vidd” kultúra terjedéséhez vezet Kínában és az ázsiai és csendes-óceáni térségben.
2016-ban világszerte több mint 480 milliárd műanyag palackot adtak el, ami egy évtizede még csak 300 milliárd volt. Ha sorba rakjuk őket, akkor majdnem a Naphoz vezető út feléig elérne. 2021-re ez a szám 583,3 milliárdra fog emelkedni a becslések szerint.
Túl kevés az újrahasznosítás
A legtöbb palackban víz és üdítőital van, és polietilén-tereftalátból (PET) készül, amely nagymértékben újrahasznosítható. Mivel azonban a felhasználásuk világszerte megugrik, így az összegyűjtésére és újrahasznosítására szánt erőfeszítések nem elegek.
A 2016-ban megvásárolt palackok kevesebb, mint felét gyűjtötték be, és dolgozták fel újra, és az összegyűjtött áruknak csak a 7 százalékából lett új PET-palack. A legtöbb műanyag palack végül vagy a hulladéklerakóban vagy az óceánban végezte.
A tányérunkon is ott van
Évente a világ óceánjaiba 5-13 millió tonna műanyag szivárog be a tengeri madarak, a halak és más organizmusok által. 2050-re pedig súlyra már több műanyag lesz az óceánban, mint hal.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a műanyag már beszivárgott az emberi táplálékláncba is.
„A műanyagszennyezés az éghajlatváltozás okozta válsággal verseng, mivel minden természetes rendszert beszennyez” – mondta Hugi Tagholm.
„A következő 20 évben a műanyaggyártás megduplázódik majd, 2050-re pedig megnégyszereződik, úgyhogy most kell cselekedni” – mondta Tagholm.
Úszó szigetek
Egyre nagyobb a szennyezés az óceánokon világszerte. A múlt hónapban például a tudósok közel 18 tonna műanyagot találtak a világ egyik legtávolabbi szigetén, egy a Csendes-óceán déli részén lévő lakatlan korallatollnál.
Az atoll egy korallzátonyokból felépülő, gyűrű alakú sziget vagy szigetcsoport. A korallzátonygyűrű a tengeri vulkánok körül keletkezik. Az atoll egy belső lagúnát vesz körbe, amelyben a szigetet létrehozó vulkán maradványai találhatók, az esetek többségében már a tenger szintje alatt. Leggyakrabban a Csendes-óceánban találhatók.
A sarkvidéki partszakaszokról szóló tanulmány azt mutatta, hogy a kevés helyi lakos ellenére is erősen szennyezettek ezek az atollok.
Kína ebben is vezető szerepre tör
A keresletnövekedésért Kína felelős a leginkább. A globális kereslet egynegyedét adják a kínai lakosok a palackozott víz fogyasztásában.
„Ez az ország egy kritikus pont, melyet nehéz megérteni, amikor megvizsgáljuk a PET-palackok globális értékesítését, és Kína kereslete tovább bővül” – mondta Rosemary Downey.
2015-ben a kínai fogyasztók 68,4 milliárd palack vizet vásároltak, 2016-ban ez a szám elérte a 73,8 milliárd palackot.
„Ez a növekedés a növekvő urbanizáció irányába mutat. Egyészséges életmódra vágynak, és aggódnak a felszín alatti víz szennyezettsége és a csapvíz minősége miatt. Indonézia és India szintén erős növekedést mutat” – mondta Downey.
A nagyok nem hajtanak fejet
A legnagyobb italgyártók termelik a legtöbb palackot. A Coca-Cola például évente több, mint 100 milliárd eldobható műanyagpalackot termel, vagyis 3,4-et másodpercenként. A világ első hat italgyártója csak 6,6 százalékban használ újrahasznosított PET-palackokat a Greenpeace szerint.
Forrás: wikimedia
A műanyagpalackokat 100 százalékban lehetne újrahasznosított műanyagból készíteni, de a nagy italgyártók kozmetikai okokból nem mennek ebbe bele, mivel tiszta és fényes műanyagban akarják eladni termékeiket.
A 100 százalékban újrahasznosított műanyagpalackból készült üvegek 75 százalékkal kevesebb energiát használnak, mint a szűz műanyag palackok gyártásánál. Az ipar ellenáll minden olyan adónak, amely csökkentené az egyszerhasználatos műanyagpalackok iránti keresletet.
„Az viszont világos, hogy az üdítőital gyártóknak csökkenteniük kell a műanyag lábnyomukat” – mondta Louisa Casson.