A Tetra Pak 14 milliárd forint értékű fejlesztést hajtott végre magyarországi gyárában, a kibővített budaörsi üzemet és az új gyártósort június 24-én adták át.
A világ vezető élelmiszer-csomagolóanyagokat gyártó vállalata 2012-ben elindított programja keretében bővítette a budaörsi üzem csarnokait, továbbfejlesztette a Tetra Brik Aseptic termékcsalád gyártósorát, és telepített egy innovatív, hőkezelhető csomagolóanyagot gyártó Tetra Recart gépsort is. A beruházás eredményeként 80%-ban megújult a gyár gépparkja, 20%-kal bővült gyártókapacitás, és 45 új munkahely jött létre.
Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára az ünnepségen arról beszélt, hogy a magyar gazdaság egyik kitörési pontja a minőségi élelmiszertermelés. – Egészséges, biztonságos, az élelmiszerlánc teljes hosszán nyomon követhető és kiváló minőségű termékek gyártása azonban csak korszerű csomagolás használatával lehetséges – emelte ki. Az államtitkár elmondása szerint a Tetra Pak fejlesztése illeszkedik a magyar élelmiszeripar vertikális integrációra vonatkozó célkitűzéséhez, amely azt kívánja elérni, hogy az idehaza megtermelt élelmiszert hazai munkaerő alkalmazásával, Magyarországon feldolgozva és csomagolva értékesítsük bel- és pedig külföldön.
Charles Héaulmé, a Tetra Pak Európa és Közép-Ázsia klaszterének alelnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy Budaörs jelentős helyet foglal el a vállalat globális gyártási és logisztikai hálózatában.
– A budaörsi üzemet a kiváló minőség jellemzi, a gyár rendkívüli költséghatékonysággal működik, ahol jól képzett munkatársak dolgoznak, logisztikai szempontból pedig nagyon jó az üzem elhelyezkedése – mondta el az alelnök a nagyszabású fejlesztés helyszínválasztásával kapcsolatban.
Charles Héaulmé emlékeztetett arra, hogy az elmúlt 15 évben a budaörsi üzem a háromszorosára növekedett, jelenleg termékeinek 94%-át exportálja. Az üzem 55 ország több mint 220 ügyfelét szolgálja ki.
– A Tetra Brik Aseptic termékcsalád gyártósorának fejlesztése lehetővé teszi az előre laminált öntőnyílással ellátott csomagolás gyártását a folyékony élelmiszereket gyártók számára. A gyártósor üzembe állásával nemcsak importra nem lesz szükség ebből a típusból, hanem Magyarországon is ellátó szerepet tölthet be a cég. Ez a csomagolás 2015-ben már a teljes termelési mennyiség 20%-át teszi ki a Tetra Paknál – fogalmazott Révész Zoltán gyárigazgató, a most záruló fejlesztési programot bemutatva.
– A Tetra Recart technológia új korszakot nyit az élelmiszercsomagolásban a hagyományos konzervdoboz és befőttes üveg után – tette hozzá. Az innovatív, papír alapú csomagolóanyag lehetővé teszi a feldolgozott és dobozba töltött élelmiszer utólagos hőkezelését. A technológia a hagyományos konzervipari termékek, valamint állateledelek esetében jelent alternatívát, mert könnyebb és helytakarékosabb – megtízszereződik például az egy kamionon szállítható mennyiség –, ugyanakkor kényelmesebben nyitható, a csomagolási hulladék teljes egészében újrahasznosítható.
– A fejlesztéseknek köszönhetően az évi 2,5 milliárd darabról 3 milliárdra emelkedik a italoskartondoboz-gyártó kapacitás – mondta a gyárigazgató.
A svéd Tetra Pak budaörsi gyártóüzeme 1992-ben kezdte meg a termelést. A magyarországi üzem a Tetra Pak által gyártott 10 féle italos kartondobozból kettőt készít 20 méret- és formavariációban. Magyarországon tavaly összesen 1,8 milliárd egységnyi italos kartondoboz készült.
A Tetra Pak magyarországi leányvállalata a 2014-es üzleti évben 39,8 milliárd forint árbevételt ért el. A kereskedelmi cég 13%-kal 13,3 milliárd forintra növelte értékesítését az előző üzleti évhez képest, a gyártóegység árbevétele pedig 26,5 milliárd forint volt.
A Budaörsön gyártott csomagolóanyagok legnagyobb felvevői a német és a lengyel vállalatok, de szállítják az itt gyártott dobozokat többek között Franciaországba, Nigériába, Írországtól Görögországba is.
MTI